Íme néhány fürdőszobai növény a színes skálából – tégy velük egy próbát, nem fogsz csalódni!
Szobapáfrány
Sokak által ismert és kedvelt növény. Teljesen sima és egészen fodros levelű változatokban is ismert. Apró levélkéi üde zöld színűek, a levelek pedig nagy, lehajló ívben biztosítanak laza, de ugyanakkor dús, nagy zöld tömeget, emiatt a helyiség bármely pontján feldobják a hangulatot. Ha meg tudod oldani, magasabb növényállványra vagy függőkosárba tedd, mert így sokkal jobban érvényesül a növény formája, hiszen levelei az 1,8 méteres hosszúságot is elérhetik.
Sokan panaszkodnak rá, hogy egyszerűen nem tudják megtartani. Nos, íme egy jó tanács: minél magasabb hőmérsékleten tartod, annál több párát igényel, máskülönben elkezdenek barnulni a levélkéi! A cserépalátétben soha ne álljon a víz, mert a gyökerei könnyen berohadhatnak, úgyhogy inkább gyakrabban kevesebb vizet adj neki!
Csokrosinda
Sok néven ismerjük ezt a dísznövényt, hívják zöldikének, csokros indának eredeti latin neve: Chlorophytum comosum. Hasonlít a szobapáfrányhoz, hiszen tömött, dús, hosszan lehajló levelei vannak, viszont dekoratívabb annál. Eredetileg zöld levelei vannak, de a fehér-zöld csíkos fajtakör egyre inkább terjed. Apró fehér virágaival, és kis sarj hajtásaival belopta magát a növénybarátok szívébe ez kedves növény. Már-már annyira elterjedt, hogy sokan nem is tisztelik kellően ezt a szép növényt.
Nem csak dekoratív formája miatt, hanem alkalmazkodó képessége is vonzóbbá teszi. A jól ápolt növény egymás után hozza a kis sarj növényeket, amelyeket leválasztva nagyon könnyen meglehet gyökereztetni, de ha rajta hagyjuk a növényen, még szebb és különlegesebb lesz szobanövényünk, leginkább növényállványra helyezd, vagy olyan helyre, ahol gond nélkül tud csüngeni, például a fürdőkád sarokrészére.
Kisebb-nagyobb levélrózsacsomókat képez, és számtalan sarjat hoz. Mivel ilyen a növekedési habitusa, leginkább növényállványra helyezd, vagy olyan helyre, ahol gond nélkül tud csüngeni, például a fürdőkád sarokrészére.
Csüngőágú fikusz
Ha nincs megfelelő növényállványod, vagy jobban szereted a nagyobb, álló cserepeseket, akkor nyugodtan szerezz be egy csüngőágú fikuszt, vagyis Ficus benjaminát.
Trópusi eredetű, elegáns, igénytelen szobanövény. Saját hazájában akár 25-30 méteres fává is nőhet, nálunk csupán a 2 méteres magasságot érheti el. Kecsesen ívelő ágai vannak, amiről magyar elnevezését is kapta. Kérge sima és szürke színű, levelei szabályosak, fényesek. Lombkoronája laza, de nem ritka, ezáltal a lakás sok részébe illik. Közepes vízigényű és közepes páraigényű. A legjobb, ha langyos lágy vízzel öntözzük.
Nagyon érzékeny a huzatra. Ha huzatot kap, tömegesen hullatni kezdi a még zöld leveleit is. Vigyáznunk kell, hogy közvetlen napfény ne érje, mert hamar megégnek a levelei. Tejnedve mérgező.
Cserépbe ültetve a fürdőszobád bármely részén jól érzi magát. Ha nem tetszik annyira a természetes formája, tavasszal enyhén megmetszheted.
Gardénia
Ha úgy gondolod, hogy szeretnél virágokban is gyönyörködni a fürdőszobádban, akkor elsősorban a Gardenia jasminoidest ajánljuk. A fás szárú, egy méternél is magasabbra megnövő növénynek gyönyörű, vajszínű vagy fehér, vaníliaillatú virágai vannak. A legtöbben tartanak tőle, hiszen nehezen megtartható növény hírében áll, de ez fürdőszobai tartásnál nem áll fenn. Maga a növény a Távol-Keletről származik, így szereti az állandó, 20-23 °C körüli hőmérsékletet és a párás levegőt. A bimbózás időszakában az éjszakai hőmérséklet ne emelkedjen 18 oC fölé, különben a növény elhullatja bimbóit. A nagy gardéniavirágok először viasz fehér színűek. Mielőtt elhervadnak, elefántcsont színűre változnak. Illatuk a jázminéra emlékeztet. Azoknak ajánljuk, akiknek fényes, napos a fürdőjük.
Figyelj oda arra, hogy soha ne száradjon ki a talaj, és soha ne kapjon kemény, hideg vizet! Mindig forrald elő az öntözővizét, és amikor a bimbói már megjelentek, figyelj arra, hogy véletlenül se kapjon huzatot! Tény, hogy kicsit oda kell rá figyelni, de mindenképpen megéri, hiszen a gardénia az egyik legcsodásabb virágos növényünk.
Hozzászólások