A hatalmas zöld környezetben, lakályos házikó, amely hosszú évek távlatából is melegséget áraszt. Az egész ház stílusát a paraszt-romantika lengi át, ami Móricz Zsigmond munkásságát is tükrözi. A paraszti világ az egyik jellemző vonala a novellákon, regényeken keresztül, a másik az urbánus regény, mint stílus és a gentry világ, ami a későbbi éveire jellemző. A ház stílusában is a paraszti motívumok keverednek a polgári díszítőelemekkel. Az utóbbira utal például a nagypolgári tágasság, a bútorokban többféle stílus visszaköszön, ami azt tükrözi, hogy nem tudatosan válogatta össze háza berendezését, hanem ami számára megtetszett.
A barokk bútorokon keresztül, így található meg a paraszti kisszék is.
A keveredés a különböző életszakaszokon keresztül változott, természetesen függött az anyagi helyzetétől is. Az unokákat, dédunokákat a mai napig a dédnagyapa által vásárolt bölcső „szolgál ki”.
Folyamatosan alakult át a ház és annak kertje, ami három év múlva lesz száz éves, aminek négy sarkára Móricz Zsigmond egy-egy hatalmas fát ültetett.
A kertnek a részei aszerint volt beépítve, elrendezve, amilyet a felesége ízlésvilága kívánt. Janka véleménye az volt, hogy nincs szükségük erre a fényűző luxusra, hatalmas kertre, ami költözésük előtt szőlőbirtokként funkcionált.
Mivel felesége tanítónő volt, emellett nagyon pedáns, furcsa, hogy mégis a szabadszellemű író mellett találta meg a helyét. Műveiben mindig ő volt a modell, a házsártos feleség képe. Janka halála után, színésznő felesége kialakította az angol kertet.
Simonyi Mária akkoriban ünnepelt színésznő volt, a gyönyörű nő számára fontosak voltak a külsőségek, szellemileg azonban, nem voltak igazi társak.
A buxus lugas is az angol kert egyik jellemzője, ami ad egyfajta keretet a háznak.
A hozzáépítés stílusából látszódik, hogy milyen ütemben épült a ház, ahogy növekedett a család, vagy több pénz állt rendelkezésre, olyan módon változott otthonuk képe. A ház folyamatosan épült, ami „Elfújta a szél” novellájában részletesen leírt. A veranda a mai napig a társasági élet színhelye, ahol a nagy család évente egyszer összejön.
Nagy társadalmi életet élt Móricz Zsigmond, ezzel ellentétben lánya Virág inkább elvonult, és feldolgozta édesapja hagyatékát. A bútorok nagy részét tíz évvel ezelőtt egy betörés alkalmával ellopták, olyan értéket vittek el, ami nem pótolható.
Így, munkásságának fontos kellékei mára a Petőfi Irodalmi Múzeum része, ott kaphatunk igazi ízelítőt a Móricz-i környezetről.
Hozzászólások