A konyha a penészgombák kedvenc helye. Ha van a hűtőszekrényének csepegtetőtálcája rendszeresen takarítsa ki, az álló víz ugyanis vonzza a penészgombákat. A romlófélben lévő elöregedett étel is okozhat allergiát.
A szemetesvödröt fedje le, ne hagyjon ételmaradékot fedetlenül éjszakára, az ezeket éjszakánként felkereső csótányok szintén állhatnak allergiájának hátterében.
Egy átlagos lakásban évente több kilónyi por gyűlik össze. A por nem homogén anyag, hanem igen sokféle összetevőből áll (pl. lakberendezési tárgyak és ételek törmelékei, bőrdarabkák, atkák, baktériumok). Az apróbb porszemcsék a legveszélyesebbek, hiszen ezek a tüdő mélyére is lejuthatnak. A poratka és a penészgombák a magasabb páratartalmat kedvelik. A poratkák az ember lehámló bőrhámsejtjeivel táplálkoznak, ezért az ágyak és a fotelok mellett a vastag szőnyegek is kedvező életfeltételeket biztosítanak számukra.
Ha a gyermeke allergiás a poratkára, szőrös kis plüssfigurái valószínűleg fokozzák tüneteit. Megoldást jelenthet, ha hetente kimossa a játékokat. Ha van egy olyan kedvence, amelyet nem enged kimosni, hetente egyszer rakja be ezt is a szárítógépbe!
A biológiai szennyezők hasonlóan veszélyesek lehetnek, mint a vegyi szennyezők. A penészgombák és a házi poratka maradványai nagy mennyiségben a levegőbe jutva allergiát okozhatnak. A krónikus légzőszervi panaszokkal küszködő gyerekek körülbelül 25-30 százaléka allergiás a poratkára. A penész allergén. Különösen a betonfalaknál, szigeteletlen vagy rosszul szellőző sarkokban pl. nagy szekrények háta mögött) jöhet elő.
Sajnos a technológia fejlődésével, valamint a természetes anyagok fogyásával egyre kevésbé használunk természetes anyagokat az építkezésben és a lakásunk berendezésében. Míg régebben helyben előforduló természetes anyagokból (vályogból, fából), esetleg téglából épültek a házak, ma egyre gyakoribbak a betonból készült épületek.
Ne halmozzuk fel a drapériákat, anyagokat, szőnyegeket a lakásban. A megvásárolt szöveteket mossuk vagy tisztítsuk ki, mielőtt használnánk. Rendszeresen portalanítsunk és ha nem is látszanak koszosnak, legalább kéthavonta mossuk ki a sötétítőket, függönyöket, ágytakarókat.
Az elhasznált levegő megfelelő cseréje csak szellőztetéssel oldható meg. Szellőztessünk naponta többször. A kellemetlen szagokat illatosítók helyett inkább gyakori szellőztetéssel szűrjük ki, esetleg természetes illatosítókkal (virágszirmok, menta) enyhítsük.
A tisztítószerek közös jellemzője, hogy irritálják a bőrt, a szemet és veszélyesek az egészségre. Amikor tisztítószert választunk, részesítsük előnyben a víz alapúakat az oldószeralapúakkal szemben illetve szerves anyagok használata esetén növényi eredetűt vegyünk kőolajszármazék helyett. Az ásványi savak helyett, mint amilyen a sósav, használjunk természetes savakat: citrom, ecet. Egyes súrolóporokban rákkeltő benzol van, ezért pótoljuk inkább ecettel: tökéletesen tisztítja az edényeket és az ablakot is. Súrolásra konyhasót vagy szódabikarbónát.
Fotók: www.flickr.com
Hozzászólások