Azonban a legtöbb ember nem igazán van tisztában a fény szerepével, amikor lakásának berendezéséről dönt. Pedig előfordulhat, hogy a fény lesz a legegyszerűbb, ám legfontosabb feltétele annak, hogy a megálmodott összeállítás valóban működjön. Egy szoba alapvető építészeti megoldásait is gyakran nagyon nehéz lenne megváltoztatni, de a színek és a fények okos kombinációjával az otthon bármely sötét zugát ki tudjuk „fényesíteni”.
A helyi világításra olyan helységben lehet szükségünk, ahol olvasunk, kézimunkázunk, barkácsolunk, főzünk, stb. Erre megoldás lehet egy asztali lámpa vagy egy állólámpa mely olvasókarral is rendelkezik vagy esetleg egy irányítható fényű falilámpa, de a gégecsöves lámpák is praktikus megoldást kínálnak.
Hangulatvilágítást sokféleképpen kialakíthatunk. Mivel a megoldások száma szinte végtelen, ezért itt csak néhány ötletet szeretnénk bemutatni egy-egy jó tanács kíséretében. A fal, ill. a mennyezet megvilágításával hangsúlyozni tudjuk a teret. Egy mennyezetet megvilágító lámpa különösen érdekes megoldás lehet, hiszen mindamellett, hogy olvasókarja irányított fényt ad, mennyezetvilágítója jótékony fényt sugározhat akár tévénézés közben is. A hagyományos állólámpákkal ellentétben, melyek fentről lefele, kör alakban szórják a fényt, a mennyezetvilágítós állólámpa optikailag is tágítja a teret. A megvilágított fal vagy mennyezet visszatükrözi a fényt, mely nyugodt, kellemes hangulatot áraszt a helységben. A lámpákat el is rejthetjük: építhetjük vitrinbe, könyvespolc felső peremébe, gardróbszekrénybe vagy konyhai bútorunk felső szekrényének aljába, a munkapult megvilágítására. Nagyon dekoratív megoldás a plafon közelében kialakított párkányzat mögé rejtett hangulatvilágítás. A fényforrást padlóba vagy lépcső oldalfalába süllyesztve jelzőfényt is nyerhetünk.
A falra szerelhető képmegvilágítókkal a helységbe belépők figyelmét festményeinkre irányíthatjuk. További érdekes megoldás lehet, ha a lámpát úgy szereljük fel, hogy a fény forrását a tekintetek előtt elrejtjük. Ezt a hatást egy álmennyezetbe, fali bordürbe vagy az ablak fölötti karnis mögé rejtett fénycsővel érhetjük el, mely kellemes háttérvilágítást nyújt baráti összejövetelek, beszélgetések alkalmával is.
A különböző megvilágítási módok tehát egy helyiségen belül együttesen vannak jelen, természetesen a tér jellegének és használatának megfelelően más-más arányban és elosztásban. Az adott térben az éppen világító fényforrásokkal mindig újabb és újabb látványt kelthetünk.
A fény és árnyék játékával tehát hangulatosabbá tehetjük otthonunkat. Kerüljük azonban az éles kontrasztokat egy helységen belül, hiszen az zavaróan hat. Bármilyen megoldást is válasszunk, a hatást egy fényerőszabályzóval még tovább fokozhatjuk.
Hozzászólások