Balkonunk, teraszunk kivirágoztatásánál két döntő szempontot kell figyelembe vennünk: a fény- és szélviszonyok, illetve a rendelkezésre álló hely. Továbbá el kell döntenünk, hogy az egynyári növényekre helyezzük a hangsúlyt, vagy az évelő fajtákat részesítjük előnyben. Kora tavasztól késő őszig színpompás virágok állnak rendelkezésünkre, hogy beültessük növényládáinkat, dézsáinkat. A balkonok égtájak szerinti csoportosítása megkönnyíti a növények kiválasztását. Természetesen a legideálisabb az árnyékmentes déli fekvés, de sok olyan növénycsoport van, amely szereti és tűri a félárnyékot vagy akár a teljes árnyékot is.
Napfényigényes növények, pl. a leander, a hibiszkusz - ezek átteleltetésre is szorulnak -, a hajnalka, a begónia, a muskátli, a törpe lobélia, a sereglonc, a záporvirág, a dália és dorottyavirág. Fényszegény helyre ajánlott növények: a meténgfajták, a tiszafa, az angyaltrombita, a futómuskátli, a sarkantyúka, a bohócvirág, a fukszia és a begónia.
Tartóedények
Fontos, hogy milyen típusú edényt, dézsát vagy ámpolnát választunk, mert azok nem csak tartók, hanem egyben díszítőelemek is. Lehetnek, egyszerű műanyag edények, bár manapság már ebben a csoportban is sokféle szín és forma megtalálható. A virágtartók kiválasztása egyéni ízlés dolga, de ne felejtsük el, a növények számára nem a külcsín, hanem az ültetőföld a legdöntőbb. Az ültetőedények kiválasztásánál fontos az edény alján lévő vízelvezető nyílás, melyen kifolyhat a felesleges öntözővíz, ezzel akadályozzuk meg a pangó víz kialakulását, a gyökerek elrothadását.
Ültetőföld
Az, hogy milyen típusú földet, földkeveréket választunk, befolyásolja a növényválasztást, az esetleges növény-összeültetést. A savanyú kémhatású talajt kedveli például a hangarózsa, hortenzia, rododendron és az azálea. Az általános virágföldben magas a tőzeg aránya, mely jó víztartó képességű, alacsony sótartalmú. Hátránya, hogyha kiszárad, csak komoly vízbeeresztéssel lehet pótolni az elveszett folyadékot (pl. a cserepet teljesen vízbe kell meríteni órákon át).
Növényválasztás
A tavasszal virágzó növények közé soroljuk a sáfrányt, hóvirágot, az illatos jácintot, nárciszt és tulipánt. Ezek a növényfajok jól összeültethetők: pl. gyöngyike, tulipán, vagy árvácska és százszorszép. Nyáron virágzó növények a begónia, a körömvirág, a margaréta, a bársonyvirág, és a verbéna. Késői virág a törpe őszirózsa, a kikerics, a krizantém, a varjúháj, a hamvaska, a szalmagyopár és a koleusz.
Beszélnünk kell az illatos növényekről is. Friss virágillatú a muskátli, a rezeda, az ibolya, és a levendula. Fűszeres illatú a cipruska és persze a fűszernövények, mint például a menta és a citromfű. Este illatoznak a violák, csodatölcsérek és az angyaltrombita. És egy fontos dolog, vannak növényeink között természetes szúnyogriasztó hatásúak: pl. a hárfacserje, a ruta és a paradicsom.
Hozzászólások