Ha nem túl fontos a külcsín, akkor beton járdát építsen. Olcsó, tartós, nem kell hozzá szegélyt készíteni, és könnyen javítható. Ne egyetlen csíkban öntse ki a járdát, mert megreped. Alakítson ki tágulási hézagokat úgy, hogy 2 m-enként 5 cm vastag lécekkel szakítja meg a járda betont.
Ahol a járda gyeppel találkozik, gondoskodjon róla, hogy a járda felülete kissé a gyep szintje alá kerüljön így a fűnyíró nem kap bele a járda szélébe. Viszont 3-4 centivel legyen magasabb a talajszintnél, hogy ne tudja az eső rámosni a földet a járdára.
A gyepen keresztülvezető járólapokat száraz homokba ágyazza. Akkora mélyedést ásson nekik, hogy felületük valamivel a talajszint fölé kerüljön. A lapok lerakása után a gyep tartja meg a homokágyat.
Kerti utak tervezésénél figyelembe kell venni a használati célokat, hogy hányan, milyen célra használják. Elsősorban a szükségleti utakat kell megállapítani, azaz a legrövidebb összeköttetést kell biztosítani az utca, és a ház, valamint a garázs bejárata között. Ezeknek szilárdnak, könnyen tisztíthatónak kell lenniük, gondolva a téli csapadékra is. Minden kertben alkalmazhatunk olyan sétautakat, melyekről feltárul kertünk és a házra is biztosított rálátás.
Kertjeink összképében, egységességében az utak általában a két végletet képviselik. Az egyik véglet a fűbe taposott, kijárt homokút, vagy az ellentéte, a különböző színű és formájú kemény mészkővel, kerámiával vagy betonlappal szinte teljesen befedett udvar és terasz, ahol még a fűszálnak sincs helye.
Fotók: www.flickr.com
Hozzászólások